Kopiowanie treści zabronione

Najpopularniejsze metody konsumowania marihuany w Polsce

Najpopularniejsze metody konsumowania marihuany w Polsce

Rozżarzony skręt to obraz głęboko zakorzeniony w popkulturze – do tego stopnia, że większość ludzi nie zdaje sobie sprawę z tego, że marihuanę można przyjmować na różne sposoby, a nawet samo palenie nie sprowadza się tylko i wyłącznie do ręcznie skręcanych papierosów. Jakie więc sposoby przyjmowania konopi są najczęściej spotykane w naszym kraju?

Palenie samego suszu: lufki, wiadra, fajki wodne

Najprostszą formą przyjmowania substancji zawartych w suszu konopi indyjskich jest oczywiście palenie. Inhalacja dymem jest zarazem najpopularniejszą, jak też najbardziej szkodliwą formą używania konopi, ponieważ dym zawiera znacznie ilości substancji rakotwórczych i substancji smolistych. Dominującym sposobem palenia w Polsce pozostaje palenie z lufki, czyli ze szklanej cygarniczki przeznaczonej pierwotnie do palenia papierosów.

Innymi sposobami palenia czystego suszu konopnego jest inhalacja za pośrednictwem fajki wodnej oraz tak zwane „wiadro”. Palenie z fajki wodnej pozwala odfiltrować część niepożądanych substancji za pośrednictwem wody, przez którą przechodzi dym. Fajka wodna jest więc mniej szkodliwa dla zdrowia niż palenie z lufki albo zwykłej fajki. Szczególnie szkodliwe jest natomiast wiadro. W przypadku wiadra dym jest zasysany do plastikowej butelki z obciętym dnem zanurzonej w wiadrze z wodą. Skoncentrowany, gęsty dym zawiera nie tylko substancje smoliste i rakotwórcze, ale też opary nadtopionego plastiku i aluminium, z którego sporządza się zazwyczaj cybuch.

Wiadra, z uwagi na silny efekt „wejścia” i mocniejsze działanie, cieszą się w Polsce dużą popularnością

Skręty: jointy, spliffy, blanty

Papierosy z suszem konopnym, czyli skręty, są mniej popularne, ale także doskonale znane wszystkim polskim palaczom. Skręty kojarzą się z paleniem towarzyskim i relaksującym, niezbyt silnym działaniem marihuany, ale trzeba pamiętać, że moc papierosa z konopiami zależy od ilości użytych konopi. Za pomocą skręta można uzyskać tak samo mocne efekty, jak przy paleniu czystej marihuany z fajki.

Najpopularniejszym typem skrętów w Polsce są spliffy. Spliff zawiera mieszankę marihuany i tytoniu, zwykle w proporcji jeden do jednego. Jointy, czyli papierosy z czystej marihuany, są mniej popularne, tak samo jak blanty, czyli papierosy z samej marihuany zwinięte z liść tytoniu. Palenie marihuany zmieszanej z tytoniem jest bardziej toksyczne dla zdrowia niż palenie samych konopi.

Waporyzacja

Waporyzacja jest metodą opracowaną w Stanach Zjednoczonych dla użytkowników medycznej marihuany. Waporyzator to urządzenie, które podgrzewa susz konopny do określonej temperatury i powoduje parowanie substancji aktywnych, dzięki czemu jest to metoda zdecydowanie zdrowsza od tradycyjnego palenia. Waporyzacja jeszcze do niedawna była mało popularna w naszym kraju, jednak od pewnego czasu się to zmienia. Przyczyniają się do tego zarówno coraz niższe ceny urządzeń do waporyzacji, jak też ich coraz większa dostępność.

Ciastka i inne przetwory

Jedzenie przetworów – ciastek, nalewek, kropli, olejków – jest niewątpliwie najzdrowszą metodą przyjmowania marihuany, jednak w Polsce nie cieszy się wielką popularnością i zamyka naszą listę najczęściej spotykanych sposobów konsumowania konopi. Jest to spowodowane wysoką ceną marihuany i koniecznością użycia znacznych ilości suszu do uzyskania pożądanych efektów. Z tego powodu bardzo niewiele osób decyduje się na ten sposób przyjmowania konopi i nic nie wskazuje, by w najbliższych latach miało to ulec zmianie.